Підготовка до лекції 5

 

                                           

Шовні хірургічні матеріали.

Голки хірургічні.

 

 

 

ШОВНІ  ХІРУРГІЧНІ  МАТЕРІАЛИ.

Описание: http://www.resorba.ru/kasseta_1.gif

 

Катушка з шовним хірургічним матеріалом.

 

         Відомо, що хірургічні шовні матеріали є “мініпротезом” або стороннім для організму предметом, який залишається у тканинах.

Шовний хірургічний матеріал застосовують для накладання хірургічних швів і перев’язки окремих анатомічних структур (судин, шкіри, м’язів, кісток тощо), а також для зупинення кровотечі. Тому закономірно, що від якості, хімічного складу, структури матеріалу залежить реакція тканин  на його імплантацію й наслідки оперативного втручання.

          В якості шовного матеріалу використовують шовк, кетгут, паперові та капронові нитки, металеві скобки, металевий дріт, кінський волос, нитки з оленячого сухожилля, спеціальні цвяхи, шурупи і пластинки з металу тощо. При застосуванні цих шовних матеріалів враховують властивості тканин, які зшивають, терміни їх зростання і т.д.

         До шовних матеріалів ставиться ряд вимог: вони повинні бути дуже міцними, не розтягуватися, мати гладку поверхню, щоб не  травмувати тканини, мати однаковий діаметр по всій довжині, повинні утворювати міцні вузли, викликати мінімальну місцеву запальну або алергічну реакцію, легко стерилізуватися, не втрачаючи при цьому своїх фізичних властивостей.

        Розрізняють шовний матеріал, який розсмоктується в організмі ,і матеріал, який не розсмоктується.

       Найбільш поширеним шовним матеріалом в хірургії, який розсмоктується, є кетгут.

Описание: Кетгут простой

 

 

 

 

 

 

Описание: 256

 

 

 

 

 

 

 

 Його виготовляють з м’язевого шару і підслизової основи тонких кишок вівці. Кетгут широко застосовують для зшивання внутрішніх органів і тканин, в хірургії печінки, для зшивання підшкірної клітковини, очеревини тощо, де не вимагається велика міцність сполучення тканин. Термін розсмоктування кетгуту від 2 до 4 тижнів в залежності від товщини ниток. Вологість нитки біля 20%, вміст жиру до 2%.

      Використовують також хромований кетгут, нитка якого покрита плівкою із сполук хрому. Ця нитка має більш гладку поверхню, яка розсмоктується протягом місяця. Хромований кетгут застосовують в урології, абдомінальній та торакальній хірургії.

    Випускають кетгут в пергаментних пакетах (сухий кетгут) нестерильний, а також стерильний в ампулах.

       Оскільки кетгут отримують із сировини тваринного походження, він може містити патогенну мікрофлору та жир. Тому  увесь процес виготовлення кетгуту не  в заводських умовах проводять асептично, а отриманий кетгут знежирюють і стерилізують хімічним методом, оскільки він не витримує стерилізацію кип’ятінням.

             Кетгут в ампулах після обробки йодом можна також зберігати сухим, тобто без консервуючого розчину. Такий кетгут перед вживанням на короткий час поміщають у спирт, щоб відновити його еластичність.

        Слід врахувати, що при довготривалому зберіганні нитки кетгуту втрачають міцність

       Кетгут у мотках (нестерильний) зберігають при постійній температурі ( як правило при 15 град.) і звичайній вологості в сухому приміщенні, захищеному від пилу, молі та гризунів.

       В останні роки широко почали використовувати синтетичні нитки, які розсмоктуються в організмі. До них відносяться:  дексон (США), вікрил (Англія), окцелон і капромед (Росія) кацелон, карбоцел. Вони нешкідливі, не викликають запалень тканин, не викликають алергічні реакції, розсмоктуються в строки, необхідні для заживлення ран. Терміни їх розсмоктування від 1 до 2,5 місяців. Випускаються в стерильній упаковці.

Дексон – нитки, сплетені з полімеру гліколієвої кислоти, які пофарбовані в зелений колір. Виготовляються в нумерації від 00000 до № 2 довжиною по 75 см, з'єднаних з атравматичними голками. Випускаються також нитки довжиною 120 см, 2х45 см і 10х45 см без голок. Застосовують в усіх галузях хірургії.

        Окцелон призначений для накладання хірургічних швів на шкіру, підшкірну клітковину, м'язи, для внутрішніх швів на органах шлунково-кишкового тракту,  при зшиванні тканин легенів, печінки, ушивання ложа жовчного міхура.

         Окцелонце скручені або плетені нитки волокнистого матеріалу, який складається з монокарбоксилметалолігандного комплексу, окисленого двоокисом азоту. Випускають номерами від 00 до № 8 у герметичній упаковці в 2-х варіантах: у подвійному пакеті з полімерної плівки, намотаним на катушку з полімерного матеріалу; у скляних герметичних упаковках у вигляді мотків.

 

 

Описание: 341

 

 

 

 

 

 

       До хірургічного шовного матеріалу, який не розсмоктується в організмі, відносяться: шовк хірургічний, капронові нитки, волос кінський, металевий шовний матеріал, скобки металеві.

         Шовк хірургічний -  природний матеріал, який не розсмоктується, має високу міцність і стійкість. Виготовляють шовк з природного шовку-сирцю, добре вибіленого й очищеного, з мінімальним додаванням домішок бавовняних волокон високих сортів для збільшення міцності ниток.

 

Описание: Изображение товара

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Використовують шовк в основному для перев’язки судин, зшивання апоневрозу, шкіри, накладання анастомозів порожнистих органів і т.д. Він практично не розтягується, зав’язується двома вузлами. Шовкові нитки в організмі з часом поступово інкапсулюються.

Консервуючим розчином у пробірках ( ампулах ) є 70% етиловий спирт, формалін або інші антисептики. Шовк у пробірках використовують негайно, тобто без попередньої обробки.  Шовк у мотках після знежирення у суміші ефіру та спирту стерилізується кип’ятінням в 0,1% розчині сулеми протягом 10 хв. І зберігається намотаним на скляні катушки в суміші рівних частин спирту та ефіру або в абсолютному спирті в банці з притертим корком.

         При тривалому зберіганні шовкова нитка втрачає міцність. З цієї причини не рекомендується стерилізація шовкової нитки в розчині натрію гідрокарбонату.

         Крім шовку, натуральним шовним матеріалом, який не розсмоктується, є льняні нитки. Вони більш стійкі при стерилізації кип’ятінням, ніж шовкові нитки.

         В хірургічній практиці широко застосовують ряд синтетичних матеріалів, а саме: капрон, нейлон (лавсан) та їх аналоги ( мерсилк, мерсилен, пролен та інші).

         Капронові нитки – це синтетичний матеріал,  який отримують крученям Описание: 345тонких волоконець з пластмаси (поліамідні сполуки).

 

 

 

 

 

 

      

Описание: Нити хирургические шелковые, лавсановые, капроновые стерильные

 

 

 

 

 

Волос кінський відрізняється гладкою поверхнею, однаковим по всій довжині малим діаметром, щільністю, міцністю та стійкістю. Волос не розсмоктується. Його найчастіше застосовують при пластичних операціях на обличчі, тому що він майже не залишає рубців. Широко він використовується також в гінекології та урології при зшиванні тканин в ділянці проміжності

      Металевий шовний матеріал застосовують в основному для з’єднання кісток і сухожилля.

     Скобки металевіце пластинки з нержавіючої сталі або нікелевого сплаву, які на кінцях мають гострі міцні зубчики (шипи). Використовують для зшивання ран шляхом скріплення країв шкіри.   Випускають скобки 2-х розмірів ( 12 і 14 мм).

       В теперішній час розробляються біологічно активні шовні матеріали з антимікробною дією та з біостимулюючим ефектом. Їх  можна отримати шляхом нанесення на нитку покриття, що містить біологічно активні речовини (БАР); шляхом імпрегнації нитки; шляхом внесення в нитку хімічних груп, які зв’язують БАР; шляхом виготовлення ниток з матеріалу, що має біологічно активні властивості.

      Необхідність створення хірургічного шовного матеріалу з антибактеріальною дією пов’язують з недостатньою ефективністю традиційної антибактеріальної терапії, що є результатом неможливості утворення великих концентрацій препарату у вогнищі ушкодження внаслідок місцевих розладів кровообігу, скупчення геморагічного ексудату, фібрину тощо.

       Найпростіший спосіб отримання хірургічного шовкового матеріалу з антимікробними властивостями є імпрегнація ниток у розчині лікарських речовин безпосередньо перед вживанням ( шляхом занурення в розчин – це пасивна імпрегнація або електрофоретична і електролізна – це активна імпрегнація). Електролізна імпрегнація більш ефективна, ніж електрофоретична або пасивна, оскільки при цьому нитки набувають додаткового електричного заряду, що збільшує зв’язування іонів антибіотика протилежного заряду.

Летилан -лавсан, до якого дуже чутливі золотистий стафілокок, кишкова паличка, протеї. Недоліком цього матеріалу було те, що через 30 хв. імплантації він починав втрачати свої антимікробні властивості, а через 5 годин повністю їх втрачав.

      В теперішній час отримані бензотонієві біоцидні нитки, бензалконієвий шовк, антимікробні нитки з сульфогрупами. Больгарські вчені запропонували антимікробні нитки Полікон” ( на основі поліаміду). Запропонований до використання у  медичній практиці плетений нейлон з покриттям, що містить іони срібла, до якого чутливі золотистий стафілокок, ешерихія колі, псевдомонади, клебсіела пневмонії, дизентерийна паличка.

      

       Важливою проблемою є створення хірургічного шовного матеріалу, зокрема резорбтивного, з біостимулюючим ефектом.

       Повний ефект стимуляції процесів загоєння зшитих тканин  показав шовний матеріал - біофіл, який виготовляється з твердої оболонки спинного мозку великої рогатої скотини. Він понижує ризик розвитку таких ускладнень, як анастомози, розсходження швів, розвиток місцевих та загальних перитонітів тощо.

                                 

                                              ГОЛКИ ХІРУРГІЧНІ

 

 

 

 

РЕЖУЧА ЗВОРОТНЯ ГОЛКА

1/2 и 3/8 круги, пряма (HS, DS, GS)

·трикутний розріз;

·мінімальна травма тканин;

·область застосування: щільні тканини, шкіра.

Описание: режущая игла

КОЛЮЧА ГОЛКА
1/2, 5/8, круг
и, пряма (HR, FR, GR)

·тіло голки круглее, потовщене в середині для кращого захоплення голкотримача;

·конічне, дуже гладке, гостре;

·область застосування: м'ягкі тканини, м'язи, слизова оболонка.

Описание: колющая игла

 

 

 

 

КРУГЛА ГОЛКА З РІЖУЧИМ КІНЦЕМ   
1/2,
пряма пряма = HRТ, GRT

·гострі голки з трикутним або прямим кінцем  1-2мм;

·зменшення каналу, що виник в тканинах, в порівнянні з ріжучою голкою.

Описание: круглая игла с режущим острием

ШПАТЕЛЕПОДІБНА ГОЛКА
1/2, 3/8 1/4 круг
и або пряма = HSPM, DSPM, VSPM, GSPM

·ущільнене тіло голки, ручна заточка;

·область застосування: офтальмологія, мікрохірургія.

 

Описание: ШПАТЕЛЕВИДНАЯ ИГЛА

ТУПА КРУГЛА ГОЛКА
1/2, 3/8 круг
и або закруглений кінець = HRN, DRN, KRN

·тупий кінец забезпечує зберігання судин і сухожиль при зшиванні; 

·область застосування: паренхіматозні органи, шийка матки.

Описание: http://www.resorba.ru/image/needl_hrn.jpg

 

Голки хірургічні призначені для зшивання тканин при хірургічних операціях.

Їх  класифікують на голки хірургічні, які застосовують для зшивання за допомогою голкотримача і голки лігатурні.

       Голки хірургічні мають вигляд прямого або зігнутого стержня, загостреного з одного кінця, а на іншому кінці є вушко для засилення нитки.

        В залежності від форми голки поділяють на; зігнуті, прямі, прямі з плоско-овальною частиною, товсті, тонкі.

     

             При зшиванні тканин хірургічними голками через тканини протягують подвійну нитку, хоча шов укладають в одну нитку. Це травмує тканини, тому при операціях на судинах, нервах, серці, органах зору, при косметичних операціях, коли такі травми не можна допустити, шви накладають за допомогою атравматичних голок одноразового застосування.

       Такі голки не мають вушка, а кінець нитки завальцьований в злегка потовщений циліндричний кінець голки. Атравматичні голки випускають з нитками з плетеного капронового або лавсанового шнура, які забарвлені в темний колір. На одній нитці може кріпитися одна голка або дві голки на обох кінцях нитки.

       Атравматичні голки випускають стерильними і нестерильними.

      Лігатурні голки – це інструмент, за допомогою якого лігатури (нитки) підводять під судини, які потребують перев’язку, або під ділянки тканин, що мають судини, які підлягають пересіканню. Для цього випускають праві та ліві тупі голки  3-х номерів, які відрізняються розмірами робочої частини.

       Випускають лігатурні голки тупі для з’єднання відломків трубчастих кісток, при цьому в якості лігатури використовують металевий дріт. В офтальмології  для сльозового каналу застосовують голку Купера, яка має ширину робочої частини 1 мм і довжину вушка 1,2 мм.

Для зшивання  піднебінних дужок в оториноларингології використовують гострі  лігатурні голки Куликівського. Голки Дешана ( сильно зігнуті) мають тупий заокруглений по радіусу кінець. Згин робочої частини цієї голки робиться як вправо, так і вліво для підведення лігатури справа наліво та зліва направо в залежності від умов праці .

       Вилки лігатурні – це інструмент, призначений для опускання вузла лігатури при перев’язці судин в важкодоступних місцях і глибоких порожнинах. Вузол при цьому попередньо зав’язують навколо кровозупинного затискача, який накладається на судину, а потім вилкою опускають його у глибину рани і затягують нею на судині.      Для перев’язки судин мозку застосовують сріблясті кліпси. Для цього випускають спеціальний  набір інструментів, який включає 3 види щипців: прямі та зігнуті горизонтально і вертикально, а також магазин, куди попередньо перед операцією накладають кліпси.

      Для накладання швів, зшивання органів і тканин широко застосовують спеціальні апарати, що зшивають. Шов накладають за допомогою металевих скобок.      

Маніпуляційні голки – інструменти для здійснення деяких маніпуляцій, наколювання і нанесення подряпин при щепленнях. Це скарифікатор –спис Дженнера для проколювання шкіри пальця.

       В ЛОР-практиці за допомогою парацентезних голок проколюють барабанну перетинку.

       В офтальмології застосовують дисцізійні голки для розсікання спайок сумки кришталика та райдужної оболонки,  а також для видалення сторонніх тіл з роговиці ока.

При проведенні голкотерапії застосовують спеціальні голки діаметром 0,3 мм, один кінець яких загострений, а на другому є спеціальна головка, що сприяє введенню голки в тканини  шляхом обертання.